Auto detailing

Coraz częściej miłośnicy motoryzacji oraz właściciele samochodów w szczególny sposób dbający o estetykę pojazdów, spotykają się z wyjątkową usługą, którą jest auto detailing. Warto jednak przyjrzeć się bliżej temu pojęciu oraz odkryć potencjał działań wpisujących się w jego charakterystykę.

Co to takiego?

Auto detailing to najprościej mówiąc usługa kompleksowego czyszczenia pojazdu, obejmująca zarówno pielęgnację karoserii oraz wszystkich, zewnętrznych elementów, jak również wnętrza. Czym jednak działania te różnią się od tradycyjnego czyszczenia? Przede wszystkim zakresem wykonywanych czynności. Auto detailing to nie tylko usunięcie wszelkich zabrudzeń, ale również przeprowadzenie niezbędnych prac renowacyjnych, pozwalających usunąć nawet najmniejsze mikrozarysowania. Celem takiej pracy jest przede wszystkim znaczące podniesienie walorów estetycznych pojazdu. Co ważne – tego typu renowacja i konserwacja może być przeprowadzana zarówno w przypadku starszych pojazdów, jak również i tych zupełnie nowych. W przypadku modeli starszych, działania skupione są na usunięciu wszelkich estetycznych mankamentów. Natomiast w przypadku modeli nowych jest to w pierwszej kolejności usunięcie mikrouszkodzeń powstałych wskutek transportu, jak również położenie warstwy ochronnej, która zabezpieczy karoserię przed ewentualnymi zarysowaniami.

Czy tylko lepsza estetyka?

Osoby, które jeszcze nie korzystały z usługi auto detailingu mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ogromny potencjał drzemie w takim działaniu. Chociaż jego głównym zadaniem jest znacząca poprawa estetyki pojazdu, to jednak ma również ogromne znaczenie dla wielu innych aspektów. Wymienić w tym miejscu należy:

 • znaczny wzrost wartości rynkowej pojazdu,
 • podniesienie komfortu jazdy,
 • zwiększenie żywotności samochodu – m.in. poprzez zastosowanie warstwy ochronnej.

Stereotypy?

Niestety, wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, w której myjnie samochodowe nadużywają pojęcia auto detailingu, określając nim przede wszystkim usługi związane z czyszczeniem pojazdów. Nie jest to poprawne sformułowanie oferty. Należy pamiętać, że auto detailing NIE JEST JEDYNIE czyszczeniem i usuwaniem zabrudzeń. Jest działaniem ukierunkowanym na renowację i zabezpieczenie pojazdu przed dalszymi skutkami eksploatacji. Oczywiście – kompleksowe czyszczenie stanowi jego element, ale nie można powiedzieć, że odzwierciedla ono w pełni charakter detailingu. Należy również pamiętać, że jest to usługa realizowana w sposób wieloetapowy. Obejmuje zarówno fazę przygotowania, działania właściwego, jak i odpowiedniego zabezpieczenia poszczególnych elementów przed skutkami dalszej eksploatacji.

ETAPY PRZYGOTOWANIA AUTA

1. Mycie

Auto detailing rozpoczyna się od kompleksowego mycia wszystkich elementów. Usunięcie zabrudzeń, opiłków, kurzów oraz pyłków osadzonych na powierzchni jest konieczne. Jednak faza mycia dotyczy nie tylko usunięciu zabrudzeń z powierzchni karoserii, ale również z kół oraz silnika.

Mycie silnika

Dla wielu jest to czynność zupełnie niepotrzebna. Nasze doświadczenie udowadnia nam jednak, jakie znaczenie dla sprawności i żywotności pojazdu ma odpowiednia pielęgnacja silnika. Najlepszym okresem na przeprowadzenie tego typu prac jest czas przejściowy między zimą a wiosną. Wówczas można zaobserwować biały osad na powierzchni różnych elementów silnika, będący pozostałością po wodzie i soli. W trakcie przeprowadzania zaplanowanych prac należy wykorzystywać jedynie te środki czyszczące, które dla silnika są w pełni bezpieczne. Nie wolno używać preparatów zawierających kwasy, które mogłyby uszkodzić poszczególne elementy i układy. Na uwadze należy mieć również i fakt, że takie działania w jakikolwiek sposób nie mogą stanowić zagrożenia dla układów elektrycznych oraz okablowania.

Mycie silnika musi być w pełni bezpieczne nie tylko dla samego silnika, ale również środowiska naturalnego. Warto więc takie zadanie powierzyć zespołowi, który dysponuje odpowiednimi preparatami oraz miejscem przystosowanym do przeprowadzania tego typu prac. W ten sposób ani środki chemiczne, ani też zanieczyszczenia (w tym olej) nie dostaną się do wody gruntowej.

Mycie kół

Staranne usunięcie wszelkiego rodzaju zabrudzeń z powierzchni kół pozwoli przygotować je do dalszych etapów auto detailingu. Są jednym z pierwszych elementów, którymi należy się zająć. Trzeba mieć pełną świadomość tego, że pozostawienie nawet najmniejszej drobinki na powierzchni kołpaku może zaważyć na efektywności dalszych działań. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki auto detailingu, jak również dla zachowania pełnej żywotności pojazdu. Opiłki hamulcowe mogą być bowiem przyczyną poważnych uszkodzeń oraz źródłem szybszego zużycia. Ich usunięcie pozwoli więc uchronić pojazd przed nadmiernymi skutkami intensywnej eksploatacji, jak również korzystnie wpłynie na estetykę kół.

Mycie całościowe

Kolejną czynnością jest staranne wyczyszczenie całej powierzchni karoserii. Usunięcie wszelkich drobinek i pyłków pozwoli przygotować lakier do dalszej renowacji oraz konserwacji. Umożliwi staranne założenie preparatów ochronnych i zapewnia ich doskonałą przyczepność do powierzchni karoserii.

2. Oczyszczenie

Oczyszczanie wiąże się z dogłębnym przygotowaniem powierzchni lakierowanych do dalszych etapów auto detailingu. W tym celu wykorzystuje się specjalne preparaty, które pozwalają na całkowite usunięcie osadu. Ważne jest, aby stosować jedynie takie środki czyszczące, które w żaden sposób nie uszkodzą lakierowanych powierzchni.

3. Suszenie

Kolejnym etapem przygotowywania auta do korekty jest jego dokładne wysuszenie. By mieć całkowitą pewność dokładności wykonanych prac, zastosować należy sprężone powietrze. W ten sposób można w możliwie jak najkrótszym czasie dokładnie osuszyć nawet trudno dostępne miejsca. W celu poprawy efektu końcowego suszenia stosuje się również specjalne ręczniki falowane o wyjątkowo wysokim stopniu chłonności.

4. Oklejanie

Ostatnim etapem przygotowującym samochód do właściwego auto detailingu jest oklejenie elementów plastikowych, chromowanych bądź też wykonanych z innych tworzyw. Wszystkie te miejsca, które w trakcie korekty mogłyby ulec zarysowaniu lub przebarwieniu zostają na tym etapie zabezpieczone specjalna taśmą.

Korekta

Istnieje wiele czynników, które w sposób niekorzystny oddziałują na lakiery samochodowe. Począwszy od ich stosunkowo niskiej odporności, poprzez stały kontakt ze szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a skończywszy na mikrouszkodzeniach mechanicznych – wszystkie te czynniki determinują konieczność poddania powierzchni lakierowanych samochodu fachowej korekcie. Ma to znaczenie zarówno dla estetyki pojazdu, jak również jego żywotności. Pamiętajmy, że jednolita, pozbawiona uszkodzeń powłoka lakierowana stanowi warstwę ochronną pojazdu, zabezpieczającą przed korozją. Przyczyną uszkodzeń może być również stosowanie niewłaściwych i szkodliwych preparatów czyszczących bądź nieumiejętne mycie ręczne, np. za pomocą zwykłej gąbki powodującej niewidoczne dla oka zarysowania.

Jak odzyskać trwałość powłoki?

Dotychczas właścicielom samochodów wydawało się, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest poddanie pojazdu ponownemu lakierowaniu. To zaś wiązało się z wyjątkowo wysokimi kosztami. Warto jednak pamiętać o alternatywie – auto detailing wraz z pełną korektą powierzchni lakierowanych. Uprzednie przygotowanie, wliczające dokładnie suszenie i czyszczenie karoserii, pozwala na sprawne i zgodne z przeznaczeniem wykorzystanie profesjonalnych kosmetyków samochodowych.

Przede wszystkim diagnoza.

Niezbędna jest diagnoza. Dlatego warto współpracować z warsztatem specjalizującym się w auto detailingu, dysponującym nowoczesnym sprzętem – narzędziami pozwalającymi dokonać rzetelnej analizy stanu lakieru. W ten sposób nawet uszkodzenia i zarysowania niewidoczne na pierwszy rzut oka, a w efekcie pozbawiające powłokę lakieru estetyki głębi i połysku, mogą zostać wykryte. Ich precyzyjne usunięcie powinno odbywać się za pomocą starannie dobranych preparatów – takich, które wyróżniają się dużą zawartością wosku. Dzięki temu usunięte zostaną niedociągnięcia estetyczne. Także samochód zostanie wyposażony w niezwykle skuteczną warstwę ochronną, niemal całkowicie odporną na szkodliwe działanie zróżnicowanych czynników atmosferycznych (począwszy od opadów, przez zmienne temperatury, aż po intensywne promieniowanie UV).

Zabezpieczenie

Warto zatroszczyć się o to, by tego typu działania przynosiły trwałe rozwiązania. Dlatego też w równym stopniu należy dbać o prawidłowe przeprowadzenie prac przygotowujących samochód do korekty, jak również i tych, które odpowiadają za poprawę trwałości efektów naszych działań.

Co zagraża lakierowi?

Wszelkie prace – zarówno ich zakres jak i sposób przeprowadzania – determinuje świadomość zagrożeń. Dzięki niej specjaliści są w stanie zdiagnozować oraz właściwie ocenić stopień ryzyka, jak również sięgnąć po właściwe zabezpieczenia. Co więc stanowi największe zagrożenie dla estetyki oraz trwałości powłok lakierowych? Oto kilka podstawowych czynników, przed działaniem których warto zabezpieczyć samochody:

 • zmienne temperatury (niskie i wysokie);
 • narażenie na długotrwałe oddziaływanie promieni UV;
 • opady atmosferyczne (w szczególności tzw. kwaśne deszcze);
 • mikrouszkodzenia mechaniczne będące efektem nieprawidłowych zabiegów czyszczących (np. wykorzystania zwykłych gąbek).

Warto również pamiętać o tym, że także wysoka temperatura pracy silnika ma ogromny wpływ na trwałość i wygląd lakieru – w szczególności na masce. Jego odpowiednie zabezpieczenie pozwoli więc uchronić powłokę przed wszystkimi z wyżej wymienionych czynników. Co ważne – właściwie przeprowadzone prace zabezpieczające efekt auto detailingu pozwalają także zwiększyć żywotność pojazdu.

Jak zabezpieczyć?

Etap zabezpieczenia efektów końcowych i nadanie im niepodważalnej trwałości wiąże się z wykorzystaniem specjalnych preparatów oraz wosków, które w sposób szczególny chronią lakier przed wszelkimi, niekorzystnymi czynnikami. Co istotne – należy sięgnąć jedynie po takie woski i środki zabezpieczające, które całkowicie pozbawione są jakichkolwiek elementów ściernych. W ten sposób możemy mieć pewność, że polerowanie jest nie tylko skuteczne, ale i bezpieczne dla samochodu. Stale też warto dbać o to, by zarówno technika nakładania wosku, jak również sama jakość wykorzystywanych preparatów była tym, co pozwoli skutecznie uniknąć niekorzystnych efektów estetycznych, takich jak chociażby efekt holograficzny, brak głębi, brak połysku czy też efekt zamglenia powłoki ochronnej.

Auto detailing wnętrza i zewnętrzny

Dla wielu kierowców oraz właścicieli samochodów auto detailing wiąże się przede wszystkim z usługą kompleksowego mycia. To stereotypowe podejście, które znacznie zawęża zakres działań podejmowanych w ramach auto detailingu. Właściciele pojazdów decydujący się na skorzystanie z tego typu usług zyskują również okazję do tego, aby nie tylko poddać je całościowemu czyszczeniu, ale również bardzo dokładnej renowacji i zabezpieczeniu przed mikrouszkodzeniami, zarysowaniami oraz nadmierną nietrwałością powłok ochronnych. Co jednak najbardziej istotne – usługa auto detailingu obejmuje zarówno kompleksową opiekę nad wnętrzem pojazdu, jak również jego stroną zewnętrzną.

Piękne wnętrze

Podobnie, jak działania mające na celu poprawę estetyki karoserii oraz wszystkich elementów zewnętrznych, tak i prace związane z pielęgnacją wnętrza obejmują:

 • dokładne czyszczenie, usuwanie wszelkich zabrudzeń;
 • regenerację za pomocą specjalnych środków pielęgnacyjnych – odzyskiwanie wyjątkowej atrakcyjności wizualnej wszystkich elementów wyposażenia wnętrza;
 • konserwację, czyli zabezpieczenie trwałości efektów przeprowadzonych uprzednio prac – zadbanie o odpowiednią ochronę poddanych regeneracji elementów.

Jakie elementy mogą zostać poddane auto detailingowi? Wszystkie, które w trakcie codziennej eksploatacji samochodu narażone są na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz zabrudzenia. Będzie to zarówno kokpit, podsufitka, plastikowe wykończenia (np. otwory wentylacyjne) oraz obicia skórzane.

Zadbana karoseria

Wyjątkowe znaczenie dla całego procesu auto detailingu ma zadbanie o właściwą ochronę karoserii oraz wszystkich elementów zewnętrznych – w tym także uszczelek, szyb, elementów wykończeniowych (plastikowych, chromowanych lub wykonanych z innych tworzyw). Tak jak w przypadku działań mających na celu zadbanie o auto detailing wnętrza pojazdu, tak i podczas prac skupionych na stronie zewnętrznej, możemy wyróżnić trzy główne etapy:

 • mycie i czyszczenie (usuwanie nawet niewidocznych dla oka zabrudzeń),
 • regeneracja (pełna korekta i usunięcie mikrouszkodzeń),
 • zabezpieczenie (położenie warstwy ochronnej poprawiającej trwałość uzyskanych efektów).

Niezależnie od tego, czy przeprowadzany jest auto detailing wnętrza, czy też zewnętrza – zawsze należy starannie dobrać preparaty pielęgnujące oraz akcesoria pomagające w usunięciu wszelkich zabrudzeń. Niezbędnym jest zdecydowanie się na wykorzystanie tych, które dla czyszczonych i renowowanych powłok są całkowicie bezpieczne.

Auto detailing szyb

Jednym z zabiegów, który przez wiele warsztatów zostaje pominięty, jest auto detailing szyb. Jego cel jest podobny, jak w przypadku pracy nad karoserią lub wnętrzem pojazdu. Wszelkie działania służą więc:

 • wykryciu nawet najdrobniejszych zarysowań;
 • usunięciu mikrouszkodzeń, w tym drobnych rys lub zmatowień;
 • zabezpieczeniu powierzchni szklanych przed szkodliwym oddziaływaniem czynników zewnętrznych (atmosferycznych, mechanicznych etc.).

Czemu służą nasze zabiegi?

Warto mieć świadomość, że wszelkie powierzchnie szklane – nie tylko reflektory, ale również szyba przednia – pomimo starannego mycia nieustannie przyjmują różnego rodzaju pyłki, kurz oraz inne zabrudzenia, które stopniowo pogarszają widoczność, a tym samym i komfort jazdy. Przeprowadzenie kompleksowego auto detailingu, obejmującego czyszczenie oraz zabezpieczenie szyb, pozwoli m.in. na położenie odpowiedniej warstwy ochronnej. To dzięki niej osadzanie się wszelkich zabrudzeń zostaje zredukowane do minimum. Ma to również ogromne znaczenie dla komfortu jazdy w trakcie niesprzyjających warunków pogodowych. Do tego typu prac warto sięgnąć po środki, których podstawę strukturalną stanowią nanocząsteczki. To dzięki nim krople deszczu zostają zwiewane z powierzchni szyby w trakcie jazdy, a kierowca może cieszyć się doskonałą widocznością.

Istotnym i wartym podkreślenia po raz kolejny atutem jest znacząca poprawa estetyki pojazdu. Jesteśmy całkowicie przekonani, że tego typu zabiegi znacząco wpłyną na podniesienie wartości rynkowej samochodu.