Aby umyć auto w odpowiedni sposób, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami. Odpowiedź na pytanie jak umyć samochód jest prosta o ile tylko wiemy jak się do tego zabrać i zaopatrzymy się w odpowiednie preparaty.

Jeśli nie wiesz jak umyć auto w domu i jakie płyną z tego korzyści, ten artykuł jest dla Ciebie! W dzisiejszych czasach wielu właścicieli samochodów korzysta bowiem z automatycznych myjni samochodowych. Warto więc wiedzieć, że takie mycie samochodu nie jest dostatecznie dokładne, nie pozwala nam na dotarcie do wszystkich zakamarków. Ponadto, używana w myjni automatycznej chemia niszczy lakier, chromy czy uszczelki auta, a szczotki nierzadko rysują nadwozie.Jakich kosmetyków używać do ręcznego mycia samochodu?

Bardzo ważnym w kwestii tego jak umyć samochód jest to jakich kosmetyków do mycia auta użyć. Wszystko dlatego, że tanie kosmetyki do mycia samochodu to produkty o niepewnej jakości, które mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku, np. w postaci nieestetycznych zacieków i zabrudzeń czy nawet uszkodzeń lakieru. Właśnie dlatego tak ważnym jest zakup dobrej jakości kosmetyków do pielęgnacji od sprawdzonego producenta. Mycie ręczne samochodu, z odpowiednio dobranymi kosmetykami samochodowymi, jest bezpieczne dla karoserii, daje lepszy i bardziej trwały efekt – karoseria samochodu pozostaje czysta i lśniąca na dłużej. Używając odpowiednich preparatów do mycia i pielęgnacji samochodu dodatkowo ochronimy auto przed zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami.


Co jest potrzebne do ręcznego mycia samochodu?

Zanim dowiesz się jak umyć samochód warto zaopatrzyć się w odpowiednie produkty, które z pewnością ułatwią cały proces. Potrzebne nam będą:

  • dwa wiadra (do właściwego mycia karoserii),
  • myjka ciśnieniowa lub wąż ogrodowy (do spłukiwania pod wysokim ciśnieniem),
  • bug remover (preparat do usuwania owadów z karoserii i szyb),
  • aktywna piana (produkt do zmiękczenia/rozpuszczenia zabrudzeń na powierzchni samochodu),
  • ręczna lub ciśnieniowa pianownica (do wstępnego mycia samochodu - rozprowadzenia aktywnej piany),
  • rękawica z mikrofibry, naturalnej wełny lub delikatna gąbka (do mycia karoserii),
  • wheel cleaner (produkt do czyszczenia felg),
  • szczotka/pędzel do felg lub rękawica z mikrofibry (do mycia felg),
  • ręcznik z włóknami z mikrofibry (do osuszania),
  • quick detailer (do wykończenia procesu mycia samochodu)
Przygotowanie samochodu do mycia

Aby dobrze umyć auto bardzo ważnym jest odpowiednie przygotowanie samochodu do mycia. Zanim więc przystąpimy do czynności związanych z samym myciem auta, należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad dotyczących miejsca, w którym będziemy myć samochód.

Auto najlepiej myć w cieniu, dlatego zadbaj o znalezienie odpowiednio zacienionego miejsca lub wybranie odpowiedniej pory dnia. Jeżeli jest zbyt gorąco lakier nagrzewa się do wysokiej temperatury. W takiej sytuacji powinniśmy spryskać lakier zimną wodą aby w ten sposób obniżyć jego temperaturę. Zbyt rozgrzany lakier samochodowy staje się bowiem bardziej miękki, a w kontakcie z chemią powoduje jej szybkie odparowanie determinując pojawienie się trudnych do usunięcia mikro wżerów.

Jeśli lakier osiągnął właściwą do mycia temperaturę przystępujemy do usuwania owadów z powierzchni karoserii czy szyb. Do tego celu używamy produktu o nazwie bug remover, który należy rozpylić z przodu auta, na szybach oraz lusterkach. Następnie powinniśmy odczekać kilka minut aby produkt odpowiednio zadziałał - nie spłukujemy go od razu! Po upływie 3-5 minut możemy spłukać produkt wodą pod ciśnieniem. Jeśli jednak owady znajdowały się na lakierze dłużej, można zrezygnować ze spłukiwania, i na działający wciąż bug remover nałożyć bezpośrednio aktywną pianę.

Kolejnym preparatem, który pomoże nam przygotować samochód do umycia, jest aktywna piana. Ten produkt może być wykorzystywany do mycia karoserii, podwozia, kół i elementów chromowanych czy plastikowych, a jego zadaniem jest rozpuszczenie/rozluźnienie ciężkich zabrudzeń. Aktywną pianę rozprowadzamy za pomocą ciśnieniowej lub ręcznej pianownicy na cały samochód, także w miejscach, gdzie używaliśmy wcześniej bug removera.
Aktywna piana
wzmaga bowiem jego działanie. Produkt należy rozcieńczyć z wodą w proporcjach sugerowanych przed producenta w zbiorniku pianownicy, a następnie rozpylić na całej zewnętrznej powierzchni samochodu. Więcej o tym jak używać aktywnej piany.


Po upływie kilku minut, w zależności od temperatury, opłukujemy auto wodą pod wysokim ciśnieniem z bliskiej odległości. Należy uważnie obserwować działanie aktywnej piany - nie możemy dopuścić do jej samoczynnego wyschnięcia. Piana aktywna może być bowiem agresywna - wówczas jej charakterystyka będzie kwasowa lub zasadowa, posiada mocniejsze składniki penetrujące brud. Niestety agresywny skład stwarza ryzyko uszkodzenia delikatnych powierzchni lub pozostawienia zacieków jeżeli zbyt długo pozostawimy pianę na aucie lub dopuścimy do samoczynnego wyschnięcia. Bardzo ważne jest więc opłukiwanie wykonane w odpowiednim momencie. Powinniśmy spłukiwać aktywną pianę poziomymi ruchami, zaczynając od dołu auta (czyli powierzchni najbardziej zabrudzonych), kierując się sukcesywnie ku górze.


Jak umyć karoserię? Ręczne mycie karoserii

Ręczne mycie karoserii wykonujemy tzw. metodą na dwa wiadra. Chodzi o to, aby do jednego wiadra wlać wodę oraz specjalny szampon do mycia samochodu, a do drugiego samą wodę – dzięki temu nie wkładamy brudnej rękawicy lub gąbki do wody z szamponem, której ponownie użyjemy. Wiadro z samą wodą służy do każdorazowego wypłukiwania brudu i mydlin. Potrzebna nam będzie także rękawica z mikrofibry, rękawica z naturalnej wełny lub delikatna gąbka.

Mycie samochodu
wykonujemy od góry auta, przechodząc stopniowo w dolne partie. Po umyciu danej części samochodu płuczemy rękawicę bądź gąbkę w wiadrze z samą wodą, a następnie ponownie zanurzamy w mieszance wody z szamponem.


Warto zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia - jeśli jest zimno możemy umyć cały bok samochodu i dopiero spłukać pianę. W przypadku wyższych temperatur należy myć po jednym-dwóch elementach i na bieżąco spłukiwać pianę, aby nie dopuścić do wysychania szamponu - może to pozostawić nieestetyczne zacieki. Warto jednak zaznaczyć, że przy szamponach wysokiej jakości ryzyko zostawienia zacieków - nawet przy wyschnięciu piany - jest małe. zaczynamy od dachu (odwrotnie niż w przypadku spłukiwania aktywnej piany kiedy zaczynamy od dolnych partii). Potrzebna nam będzie do tego woda pod ciśnieniem, dlatego świetnie sprawdzi się tu myjka ciśnieniowa. Należy zrobić to starannie, wypłukując wszystkie mydliny z zakamarków – dlatego poza karoserią warto dokładnie opłukać także szyby, podwozie i felgi.

Jeśli nie mamy myjki ciśnieniowej, możemy skorzystać z węża ogrodowego (szlaucha) lub wypróbować mycie bez spłukiwania samochodu tzw. rinseless washJak umyć felgi w samochodzie?

Po umyciu karoserii i jej dokładnym opłukaniu, przyszedł czas na mycie felg w aucie. W tym celu należy użyć preparatu o podwyższonej agresywności, który pomoże nam pozbyć się cięższych zabrudzeń. Akcesorium idealnym do mycia felg są szczotki do felg, pędzle do felg lub delikatna rękawica z mikrofibry.

Przed użyciem preparatu do mycia felg należy wstrząsnąć butelką. Płyn, w zależności od producenta, może być w koncentracie do rozcieńczenia z wodą lub w wersji gotowej do użytku. Następnie spryskujemy felgę – za pomocą pędzelka bądź szczotki – rozprowadzamy go na powierzchni felg. Felgi zabezpieczone wcześniej woskiem bądź powłoką ceramiczną nie będą wymagały wiele wysiłku - wystarczy wyczyścić je pozostałym po myciu karoserii szamponem.

Podobnie jak w przypadku mycia karoserii, po dokładnym czyszczeniu felgi należy dokładnie opłukać wodą pod ciśnieniem.
Osuszanie karoserii - jak osuszyć karoserię?

Kolejnym etapem ręcznego mycia samochodu jest osuszanie karoserii. Do tego procesu potrzebny nam będzie ręcznik z mikrofibry, którego zadaniem jest wchłanianie jak największej ilości wody.

Kluczowy kosmetyk samochodowy potrzebny na etapie osuszania karoserii to tzw. Quick Detailer. Czyli produkt w spray-u, który dodaje śliskości podczas osuszania i pozwala szybciej odparować resztki wilgoci. Dzięki temu osuszanie poszczególnych elementów zewnętrznych samochodu jest znacznie bezpieczniejsze. Ponadto, Quick Detailer dodaje połysku i wzmacnia wosk lub powłokę nałożone na lakier samochodu.

Spryskujemy dany element karoserii dwu-trzykrotnie, a następnie rozprowadzamy go ręcznikiem do osuszania, jednocześnie zbierając wodę. Jeśli wody pozostanie zbyt dużo, możemy użyć drugiego puszystego ręcznika z mikrofibry. Jeśli niedokładnie osuszymy lakier po umyciu, a woda, której używaliśmy jest “twarda”, jej krople pozostawią na lakierze tzw. water spoty. Są to plamy z osadu mineralnego, które bardzo często są trudne do usunięcia - musimy wówczas używać specjalistycznych produktów lub nawet polerować lakier.


Dodatkowo 2-4 razy do roku – najczęściej przy okazji generalnego mycia samochodu – warto wykonać woskowanie samochodu. Jeżeli chcemy zabezpieczyć lakier samochodu przed blaknięciem i utlenieniami spowodowanymi przez promieniowanie UV na więcej niż rok, warto postawić na nałożenie powłoki ceramicznej lub grafenowej w specjalistycznym studiu detailingowym. Są to sprawdzone i niezawodne sposoby na to jak przedłużyć efekt mycia samochodu. Woskowanie i nakładanie powłoki ochronnej służy także dodatkowej ochronie przed zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami. Więcej na temat woskowania samochodu przeczytasz tutaj.
Jak widać, ręcznie mycie samochodu nie jest trudne jeśli tylko właściwie się przygotujemy i sięgniemy po odpowiednie produkty. Samodzielne mycie samochodu to nie to samo co szybkie mechaniczne mycie auta na ręcznej myjni. Raz na pół roku warto przeprowadzić także bardziej generalne, dokładne mycie samochodu. Dzięki temu możemy dłużej cieszyć się trwałym efektem mycia oraz doskonałą kondycją lakieru.