Kategorie

Producenci

Glinka do lakieru - Clay Bar 

Jest 45 produktów.

Glinka do lakieru (clay bar)

 

Glinka do lakieru (clay bar) służy do czyszczenia zabrudzeń na lakierze. Glinki używa się przed woskowaniem lakieru i przed nałożeniem powłoki ochronnej. Na rynku jest wiele rodzajów glinek. Zobacz naszą ofertę.

 

Glinka (clay bar) to świetny sposób na wyczyszczenie powierzchni lakieru, ale też innych elementów samochodu, np. szyb. Glinkowanie to ostatni etap dekontaminacji lakieru. Za pomocą glinki można usunąć smołę, żywicę, organiczne resztki po owadach, odkurz wapienniczy, osad wapienny. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów glinek: miękkie, średnie i twarde, ale też takie produkty jak clay mitt, caly towel czy clay sponge. W naszym sklepie z pewnością znajdziesz produkt, którego szukasz. Przejrzyj ofertę!

Pokazuje 1 - 45 z 45 elementów
Pokazuje 1 - 45 z 45 elementów

Co to jest glinka (clay bar)?

 

Na początku warto zaznaczyć, że glinki to produkty bardzo młode w historii polskiego autodetailingu – wielu ludzi nadal boi się ich stosować. Glinka konsystencją przypomina plastelinę – to plastyczna masa, która zawiera cząsteczki polerskie (stosowane także w pastach polerskich). Glinka bardzo dobrze czyści lakier z brudu znajdującego się w jego mikroszczelinach. Trzeba jednak zaznaczać, że za pomocą glinki można wyczyścić również zakamarki w felgach, zderzakach czy lusterkach, a także szyby – łatwo ją formować, jest precyzjna i dokładna.

 

Co to jest glinkowanie?

 

Glinkowanie to ostatni etap dekontaminacji lakieru. Stosując glinkowanie, można usunąć te zabrudzenia, których nie udało się pozbyć podczas tradycyjnego mycia samochodu. Glinka usuwa wiele zanieczyszczeń, m.in.: smołę, żywicę, organiczne resztki po owadach, odkurz wapienniczy, osad wapienny. Nie trzeba się martwić, że glinka porysuje lakier – nie zawiera ona tak dużo cząsteczek polerskich, dlatego jeśli używa się jej poprawnie, nie ma ryzyka porysowania karoserii.

 

Rodzaje glinek

 

Glinki do lakieru można podzielić na: glinki miękkie (pomarańczowe), glinki średnie, średnio-agresywne (żółte), glinki twarde, agresywne (niebieskie).

Glinka miękka jest delikatna i bardzo plastyczna, to bezpieczny wybór. Usunie ona wszelkie naloty i małe zabrudzenia. Praca z glinką miękką zajmuje najwięcej czasu, jednak coś za coś – wybierając ją, mamy pewność, że lakier nie zostanie zarysowany.

 

Glinka średnia dedykowana jest twardym lakierom – takim znajdujących się na starszych samochodach. Oprócz tego świetnie sprawdzi się w bieżącej pielęgnacji lakieru. Praca z nią wymaga uwagi, ponieważ jest ona bardziej agryswna od glinki miękkiej.

 

Glinka twarda, najbardziej agresywna, używana jest głównie do przygotowania lekieru przed jego korektą. Używa się jej sprawnie, jednak należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ jej nieumiejętne użytkowanie może przyczynić się do powstania dodatkowych zarysowań.

 

Kiedy warto glinkować lakier?

 

Na samym początku warto zaznaczyć, użycie glinki jest wskazane przed wykonaniem korekty lakieru, a także przed nałożeniem wosku samochodowego czy powłoki ceramicznej lub kwarcowej. Jest to ważne, ponieważ przed wykonaniem tych zabiegów pielęgnacyjnych należy pozbyć się wszelkich zabrudzeń z lakieru – clay bar doskonale sobie z tym poradzi.

 

Oprócz tego trzeba wiedzieć, ze stosowanie glinki to świetny pomysł wówczas, gdy nasze auto stoi na co dzień „pod chmurką”. To własnie wtedy lakier jest narażony na negatywne działanie czynników zewnętrznych i mikro uszkodzenia. Zatem aby utrzymać karoserię w dobrym stanie przez długi czas, warto glinkować taki samochód przynajmniej dwa razy w roku (na wiosnę i na jesień) – najlepiej przed innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, jak np. woskowanie.

 

Glinkowanie lakieru – jak robić to dobrze? Przydatne wskazówki

 

Glinkowanie nie jest skomplikowane, trzeba tylko wiedzieć, jak robić to dobrze, aby nie uszkodzić powierzchni lakieru.

 

Jednak przed rozpocząciem glinkowania, należy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy! Otóż sama glinka nie wystarczy – potrzeby jest jeszcze lubrykant, czyli środek, dzięki któremy glinka będzie mogła gładko rozprowadzać się po powierzchni lakieru, zwiększa on poślizg glinki. Co sprawdzi się jako lubrykant? Przykładowo woda zmieszana z szamponem (w proporcji 1:1) aplikowana za pomocą butelki ze sprayem.

 

Glinkowanie krok po kroku:

 

1. Glinkowanie należy przeprowadzać w chłodnym i zacienionym miejscu.

2. Pierwszy bardzo ważny etap to umycie lakieru szamponem samochodowym.

3. Następnie należy prowadzić dekontaminację lakieru, używając specjalnych preparatów do dekontaminacji.

4. Po tym trzeba dobrze osuszyć samochód.

5. Kolejny krok to dokładne rozgrzanie glinki w dłoniach i uformowanie z niej płaskiej struktury.

6. Następnie należy spryskać powierzchnię lakieru wcześniej przygotowanym lubrykantem do glinki.

7. Po tym można przetrzeć glinką powierzchnię lakieru do momentu uzyskania gładkiego poślizgu.

8. Teraz trzeba ponownie zgnieść glinkę i uformować z niej płaską sktrukturę, aby móc schować zebrany brud do wnętrza materiału.

9. Na koniec należy przetrzeć powierzchnię lakieru mikrofibrą. GOTOWE!

 

Aby nie popełnić żadnego błędu, warto pamiętać o kilku wskazówkach:

 

1. Pamiętaj, aby wykonywac glinkowanie w zacienionym miejscu – słońce i wysoka temperatura szybko wysuszą lubrykant, przez co glinka nie będzie dokładnie rozporowadzała się po lakierze.

2. Nie używaj zbyt dużej siły podczas glinkowania, ponadto unikaj ruchów okrężnych – trzeba zachować ostrożność.

3. Pracuj na małych powierzchniach.

4. Gdy glinka spadnie na zmienię, nie nadaje się już do użycia. Jeszcze przed rozpoczęciem glinkowania warto podzielić glinkę na dwie części (w razie gdy jedna spadnie na ziemię, zostanie nam jeszcze druga).

5. Jak tylko pojawią się zanieczyszczenia na glince, należy uformować ją od nowa.

 

Glinki (clay bar) – nasza oferta

 

Poza klasyczną glinką w naszej ofercie znajdują się produkty lekko delikatniejsze, wielokrotnego użytku takie jak clay pad, czyli tzw. glinka na padzie do użycia z maszyną polerską DA, clay mitt, czyli rękawica do czyszczenia lakieru, clay sponge, czyli glinka na gąbce do użycia ręcznego tak jak klasyczna glinka, oraz clay towel czyli glinka na mikrofibrze - jest to najdelikatniejsza opcja glinkowania do częstego i systematycznego użycia. W tej kategorii znajduje się spora liczba produktów - jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze, skontaktuj się z naszymi pracownikami, którzy chętnie doradzą.

 

Wszystkie produkty w naszym sklepie są świetnej jakości i pochodzą od znanych i cenionych producentów, np.: Bilt Hamber, Valet Pro, Work Stuff, Adbl. Zachęcamy do przejrzenia oferty. Show Car Shine to gwarancja udanych zakupów.