Mycie i pielęgnacja kokpitu to niezwykle ważny element pielęgnacji naszego samochodu. Od tego jak będzie prezentować się wnętrze naszego auta w dużej mierze zależy estetyka całego pojazdu oraz wygoda i odczucia w trakcie jazdy.

Mycie oraz pielęgnacja kokpitu i innych tworzyw sztucznych jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy odpowiednio zadbać o estetykę i czystość we wnętrzu naszego samochodu, co przekłada się bezpośrednio na komfort jazdy. Pielęgnacja i mycie kokpitu opiera się na dwóch metodach:

 •  codzienne, szybkie odświeżenie kokpitu produktami typu 2w1,
 •  profesjonalna pielęgnacja kokpitu - umycie i zabezpieczenie odpowiednim dressingiem.

Po co myć kokpit w samochodzie?

Mycie kokpitu w samochodzie jest bardzo ważne, ponieważ dość łatwo ulega on zabrudzeniom, przez co szybko staje się siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. Brud we wnętrzu może także przyczyniać się do powstawania wilgoci, a nawet intensywniejszego parowania szyb. To właśnie kokpit jest także najbardziej wrażliwą na działanie promieniowania UV częścią samochodu, dlatego musimy odpowiednio o niego dbać.
Szybkie odświeżenie kokpitu produktami typu 2w1

To nic innego jak codzienne odświeżenie kokpitu z delikatnego brudu, kurzu i odcisków palców. W tym celu będą nam potrzebne:

Tego typu produkty charakteryzują się bardzo prostą aplikacją, odporną na błędy. Quick Interior Detailer służy do użytku na wszystkich powierzchniach sztucznych, takich jak winyl, kokpit, plastik, ekran LCD czy plastiki przezroczyste, a nawet szkło.
Produkt aplikujemy na ściereczkę z mikrofibry pryskając 2-3 razy, a następnie przecieramy całą powierzchnię kokpitu oraz elementów wykonanych z tworzyw sztucznych wewnątrz samochodu. Po wypracowaniu produktu przecieramy powierzchnię suchą stroną mikrofibry i zbieramy ewentualny nadmiar preparatu. Quick Interior Detailery zostawiają najczęściej naturalny, niezmieniony efekt jeśli chodzi o aspekt wizualny.
Profesjonalne mycie kokpitu i tworzyw sztucznych wewnątrz auta

Nieco więcej wysiłku musimy włożyć w profesjonalne mycie kokpitu i tworzyw sztucznych wewnątrz auta. Warto jednak zaznaczyć, że efekt takiego czyszczenia jest wart każdej spędzonej na nim chwili. Potrzebujemy:

 • Interior Cleaner lub APC (All Purpose Cleaner) czyli wydajny, wielozadaniowy środek czyszczący,
 • Dressing do wnętrza służący do plastikowych elementów wnętrza, zapewniający matowe lub satynowe wykończenie powierzchni.
 • ściereczki z mikrofibry,
 • szczotki (plastikowe lub winylowe. Szczotki dzielą się na miękkie i twarde oraz te o różnym kształcie. W zależności od intensywności zabrudzeń wybieramy odpowiednią twardość włosia. Do lekkich zabrudzeń wystarczy delikatna szczotka, taka jak w przypadku czyszczenia skóry, a do cięższych należy sięgnąć po szczotkę z twardszym włosiem. Kształt szczotki jest z kolei dostosowany do czyszczonej powierzchni - najpopularniejsze są szczotki o wielkości dłoni, a do trudniej dostępnych miejsc tzw. tooth brush czyli małe szczotki przypominające szczoteczki do zębów),
 • pędzelki (podobnie jak szczotki, pędzelki dzielą się ze względu na twardość włosia oraz wielkość i kształt, uzależnione od czyszczonej powierzchni. Warto wybrać pędzelki z plastikowymi skuwkami, gdyż przy nieumyślnym stuknięciu jakiegoś elementu ryzyko zniszczenia jest dużo niższe niż w przypadku metalowej skuwki),
 • kompresor do przedmuchania (potocznie zwane także sprężarką).

Profesjonalne mycie kokpitu rozpoczynamy od dokładnego wydmuchania różnego rodzaju luźnych zabrudzeń i kurzu z zakamarków za pomocą kompresora. Następnie dokładnie odkurzamy wnętrze samochodu.
Kolejnym krokiem jest zastosowanie produktu typu Interior Cleaner (najczęściej kupowany w wersji gotowej do użytku) lub APC (All Purpose Cleaner, sprzedawany głównie jako koncentrat do rozcieńczania).
Kilkukrotnie spryskujemy pędzelek, szczotkę lub mikrofibrę wybranym produktem, a następnie rozprowadzamy go na powierzchni kokpitu. W miejscach trudno dostępnych warto zastosować pędzelek lub szczotkę. Wypracowujemy produkt do momentu aż zauważymy, że zabrudzenia zostały rozpuszczone, a resztki zbieramy mikrofibrą.
Następnie zabieramy się za zabezpieczenie wyczyszczonej powierzchni - po wyczyszczeniu tworzywa nie mają na sobie żadnej ochrony, w związku z czym degradacja w wyniku działania promieniowania UV będzie dużo szybsza.

Jaki dressing do kokpitu?

Dressingi do kokpitu, podobnie jak wiele innych kosmetyków do pielęgnacji samochodu, wybieramy i dzielimy w zależności od obranego za kluczowe kryterium. W przypadku dressingów do pielęgnacji kokpitu pod uwagę bierzemy więc dwa czynniki: przede wszystkim pozostawiony efekt oraz konsystencję preparatu. Podział dressingów do kokpitu z uwagi na konsystencję:

 • dressingi płynne/wodniste - szybsze w pracy, aplikujemy je za pomocą mikrofibr lub aplikatorów z mikrofibry,
 • dressingi balsamy - gęstsze, aplikujemy je za pomocą mikrofibry lub aplikatorem z gąbki.

Podział dressingów do kokpitu z uwagi na efekt wizualny:

 • pełny mat - wizualnie otrzymujemy praktycznie niezauważalny efekt, tworzywo jest więc zupełnie naturalne (takie jak z fabryki),
 • satyna - ciemne tworzywa wizualnie są przyciemnione, ale nie mają połyskującego efektu; efekt inaczej zwany pół-matem,
 • połysk - mocno zauważalne nabłyszczenie tworzyw.

Co ciekawe, im bardziej połyskujący dressing, tym większe możliwości zamaskowania delikatnych defektów na tworzywach - lekkich zmatowień, zarysowań itp.

Po co używa się dressing do kokpitu?

Dressing do kokpitu przede wszystkim regeneruje plastikowe elementy wewnątrz samochodu. Przywraca im głębię koloru, dzięki czemu wyglądają jak nowe, prosto z fabryki. Dressing do kokpitu tworzy warstwę ochronną, która nie tylko doskonale konserwuje i chroni przed działaniem promieniowania UV, odbarwieniami i płowieniem, ale również ułatwia czyszczenie wnętrza auta w przyszłości.
Dressing do kokpitu może także przyczynić się do tego, że we wnętrzu samochodu dłużej utrzyma się przyjemna woń - preparaty te często zawierają dodatki zapachowe.

Jak widać, odpowiednia pielęgnacja, mycie i pielęgnacja kokpitu oraz innych tworzyw sztucznych we wnętrzu samochodu jest proste, o ile tylko zaopatrzymy się w odpowiednie preparaty. Zadbaj o komfort jazdy i estetykę wnętrza Twojego samochodu już dziś!