Co to jest aktywna piana i jak jej używać? Wszystko o aktywnej pianie

Aktywna piana jest niezbędna jeśli chodzi o mycie samochodu. Czynność tę wykonuje każdy z nas, jednak to właśnie użycie odpowiednich produktów jest tu niezwykle ważne. Aktywna piana to produkt, którego nie może zabraknąć w bardzo ważnym etapie mycia samochodu jakim jest mycie wstępne.

Co to jest aktywna piana?

Aktywna piana to jest produkt posiadający w składzie masę składników aktywnych czynnie rozpuszczających zabrudzenia. Bardzo często aktywne piany zawierają jony srebra i miedzi, które jeszcze skuteczniej usuwają wszelkie zabrudzenia, a dodatkowo zabezpieczają czyszczoną powierzchnię.

Składniki zawarte w aktywnej pianie działają natychmiastowo i bardzo dobrze usuwają brud. Warto zaznaczyć, że piana aktywna jednocześnie chroni karoserię przed kolejnymi zanieczyszczeniami, uszkodzeniami mechanicznymi i promieniowaniem UV, nie powodując jednocześnie żadnych uszkodzeń, lakier pozostaje nienaruszony. Jak widać,
aktywna piana działa więc w pełni kompleksowo.Jakie są rodzaje aktywnej piany?

Rodzaje aktywnej piany to temat wyjątkowo szeroki. Dobór piany aktywnej powinien być uzależniony przede wszystkim od tego jakie zabezpieczenie leży na naszej karoserii.

Pierwszym rodzajem aktywnej piany jest piana aktywna o pH na poziomie neutralnym (7 lub 7,7). Ten rodzaj aktywnej piany nie należy do produktów o największej sile domywania, dlatego powinniśmy stosować ją na wosk naturalny, który nie jest odporny na mocniejszą chemię. Aktywna piana o pH na poziomie neutralnym jest nieco słabsza, jednak nie wpływa destrukcyjnie na naturalny wosk.

Aktywna piana o wysokim lub niskim pH (aktywna piana zasadowa/alkaiczna lub aktywna piana kwasowa) będzie dobrym wyborem przy woskach syntetycznych lub powłokach. Te piany będą miały dużo lepsze właściwości domywające niż ich neutralne odpowiedniki.

Aktywne piany kwasowe/kwaśne
lepiej działają na rozpuszczenie osadów wapiennych po twardej wodzie, i są znacznie łatwiejsze do wypłukania z lakieru. Piany aktywne zasadowe/alkaiczne lepiej radzą sobie z kolei z tłustymi zabrudzeniami, tłustym brudem drogowym czy resztkami owadów.

Jak działa aktywna piana?

Aktywna piana służy przede wszystkim do mycia wstępnego, tzw. pre-wash. Jej zadaniem jest rozluźnić i odseparować grubszy brud od powierzchni lakieru, ale także karoserii, podwozia, kół i elementów chromowanych czy plastikowych. Aktywna piana wstępnie rozpuszcza tłusty drogowy osad, który ciężko byłoby usunąć zwykłym szamponem do mycia samochodu.

Działanie aktywnej piany polega więc na rozpuszczeniu trudnych i ciężkich zabrudzeń, a także ochronie karoserii przed kolejnymi zabrudzeniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Czynne składniki aktywnej piany wchodzą w reakcje z brudem, dzięki czemu na dalszych etapach mycia samochodu możemy skuteczniej pozbyć się zanieczyszczeń.

Pozbywając się wstępnie najcięższych zabrudzeń zmniejszamy ryzyko porysowania lakieru niemal do zera. Wówczas, w następnym etapie mycia nie będziemy wcierać gąbką bądź rękawicą piasku czy innych zabrudzeń, które mogłyby spowodować mikro-zarysowania.

Nie wolno zapominać, że nawet piana aktywna o podwyższonej agresywności (zawierająca silnie reagujące z brudem składniki) nie jest w stanie pozbyć się całego brudu. Zawsze po spłukaniu auta z piany pozostaje na lakierze tzw. lekki osad, który po wyschnięciu będzie wciąż widoczny na lakierze w postaci kurzu. Podczas dalszych etapów mycia osad ten będzie jednak łatwy do usunięcia.

Jak przygotować odpowiedni roztwór aktywnej piany?

Większość użytkowników przystępujących do mycia samochodu pianą aktywną popełnia podstawowy błąd sugerując się proporcjami podanymi przez producenta na opakowaniu specyfiku. Przy takim rozwiązaniu nie bierzemy bowiem pod uwagę tego, że każda myjka ciśnieniowa ma własną specyficzną wydajność. Pianownica działa bowiem tak, że woda przepływająca przez myjkę i lancę wytwarza podciśnienie w pianownicy, które z kolei zasysa roztwór piany ze zbiornika. Roztwór dodatkowo miesza się z przepływającą woda i dopiero tak rozcieńczony roztwór trafia na zbite sitko w pianownicy, gdzie dopiero następuje spienienie do postaci piany. W zależności od mocy myjki i ilości przepływającej wody możemy uzyskać bardzo duże różnice w ostatecznym stężeniu piany jaka trafia na lakier.

Choć znajdująca się na opakowaniu produktu instrukcja jest prosta i wygodna, to z uwagi na ryzyko uzyskania różnego stężenia w zależności od używanego sprzętu, efekt finalny może być daleki od zamierzonego. Aktywna piana , jaką uzyskamy, będzie po prostu mniej efektywna.

Przykładem producenta, który podchodzi do tematu profesjonalnie jest marka Bilt Hamber. Producent zawiera na etykiecie stężenie roztworu jaki ma ostatecznie trafić na lakier. Pojawia się jednak pytanie jak otrzymać roztwór aktywnej piany o konkretnym stężeniu.

Najprościej wytłumaczyć tę metodę na przykładzie od producenta. Na opakowaniu aktywnej piany od Bilt Hamber znajdziemy informację o sugerowanej wartości 4% roztworu.

Napełniamy więc pojemnik pianownicy dokładnie 1L wody. Następnie podpinamy lancę do butelki upewniając się, że dysza jest odpowiednio obrócona. W kolejnym kroku sięgamy po wiadro o dużej pojemności i rozprowadzamy w nim preparat z pianownicy do samego końca, aż butelka będzie pusta. Na tym etapie możemy dodać odrobinę barwnika do wody aby właściwie określić jej poziom.

Następnie dokładnie mierzymy ilość przelanej wody (do tego celu możemy użyć np. zlewek pomiarowych). Po zmierzeniu objętości wody (np. 12,76L) mnożymy liczbę przez 0,04 (czyli nasze 4%). Otrzymany wynik jest stosunkiem aktywnej piany do wody aby otrzymać efektywny - w tym przypadku 4% - roztwór.
Na przykładzie naszych liczb jest to 510 ml aktywnej piany na 490 ml wody w 1L butli pianownicy.

Jak używać aktywnej piany?

Odpowiedź na pytanie jak używać aktywnej piany zależy w dużej mierze od tego jakiego preparatu używamy. W większości przypadków jest to jednak aktywna piana do mycia wstępnego, której aplikacja jest stosunkowo prosta. Warto jednak zaznaczyć, że na tym etapie niezbędne nam będą dodatkowe akcesorium takie jak ciśnieniowa lub ręczna pianownica.

Roztwór aktywnej piany nakładamy na karoserię i szyby za pomocą pianownicy. Po odczekaniu kilku minut aby produkt odpowiednio zadziałał, należy dokładnie spłukać preparat. Pamiętajmy, aby zrobić to od dołu do góry - nie odwrotnie! Następnie przechodzimy do kolejnego etapu mycia samochodu.

Używanie aktywnej piany
nie jest trudne jeśli pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego produktu, a następnie dokładne przygotowanie roztworu. Powodzenia!