Profesjonalne mycie samochodu wykonujemy raz na pół roku. Choć jest rozbudowane i bardziej zaawansowane niż klasyczne mycie samochodu, profesjonalne mycie auta może przeprowadzić każdy z nas. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować.

Aby dowiedzieć się jak profesjonalnie umyć samochód, musimy najpierw poznać różnicę pomiędzy klasycznym a generalnym myciem auta. Zwykle na bieżąco dbamy o samochód, myjemy i odkurzamy. Jednak co kilka miesięcy, zwykle dwa razy do roku, warto zadbać o samochód profesjonalnie - poprzez generalne mycie detailingowe - bo przy bieżącym myciu nigdy nie dotrzemy do wszystkich zakamarków i nie usuniemy wszystkich plam oraz zabrudzeń. A takie generalne umycie samochodu sprawi, że znów będzie wyglądał jak nowy. W przypadku profesjonalnego mycia samochodu należy wykonać wszystkie czynności dedykowane klasycznemu myciu auta, jednak rozbudowane o dodatkowe elementy. I tak, dzięki dokładnemu myciu Twój lakier nie tylko będzie lśnił, ale i znacznie dłużej pozostanie czysty i zadbany. Generalne mycie samochodu pozwala na dłużej ochronić go przed nowymi zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami. Warto także zaznaczyć, że profesjonalne mycie detailingowe samochodu wykonujemy najczęściej dwa razy do roku. Nie wolno jednak zapominać o regularnym myciu samochodu - częstotliwość zależy tu od czynników takich jak warunki pogodowe, intensywność oraz sposób eksploatacji czy np. garażowanie samochodu. Aby Twoje auto było zadbane, czyste, a lakier lśnił jak nowy niezbędne jest zarówno systematyczne klasyczne, jak i generalne mycie samochodu. Jeśli zastanawiasz się jak dokładnie umyć samochód wszystkie wskazówki znajdziesz poniżej.


Zanim rozpoczniesz profesjonalne mycie samochodu…

Klasyczne, ręczne mycie samochodu pomaga nam zadbać o jego odpowiedni wygląd. Tego rodzaju mycie jest bezpieczne dla lakieru, gdyż myjąc ręcznie, możemy umyć delikatniej i dokładniej niż maszyny na myjni samochodowej. Ponadto wykonując dokładne mycie samochodu ręcznie możemy dostać się do powierzchni takich jak szczeliny między zawiasami czy wewnętrzne części progów. Generalne ręczne mycie auta pozwala także lepiej przyjrzeć się stanowi naszego lakieru i karoserii, dzięki czemu szybciej zareagujemy na mikrouszkodzenia czy np. nowe gniazda korozji. Zaawansowane mycie samochodu wykonujemy podobnie do klasycznego, jednak rozbudowujemy poszczególne procesy o dodatkowe czynności. Aby odpowiednio przygotować się do profesjonalnego mycia samochodu, zajrzyj do artykułu jak umyć samochód.


Jakie produkty są potrzebne do profesjonalnego mycia samochodu?


Aby wykonać profesjonalne mycie samochodu potrzebne nam będą wszystkie akcesoria niezbędne do klasycznego mycia samochodu, a ponadto:
Jak zmyć smołę i klej z karoserii samochodu?

Po odpowiednim przygotowaniu oraz wstępnym myciu auta na dwa wiadra, jak w przypadku klasycznego mycia samochodu, czeka nas zmywanie smoły i kleju z auta. Potrzebny nam będzie tzw tar and glue remover, czyli preparat podobny do rozpuszczalnika, pozwalający usunąć klej i smołę z powierzchni lakierowanych w bezpieczny sposób. Podczas tego procesu najbardziej skupiamy się na dolnych częściach karoserii, gdyż to właśnie tam znajduje się najwięcej kropek smoły. Rozpylamy tar and glue remover na wybranych elementach i zostawiamy na kilka minut. Następnie spłukujemy produkt wodą pod wysokim ciśnieniem. Nie dopuszczamy do samoczynnego wyschnięcia preparatu. Po spłukaniu produktu do zmywania smoły i kleju z samochodu należy sprawdzić czy lakier jest gładki oraz czy kropki smoły zostały rozpuszczone i zmyte - wystarczy przejechać ręką po dolnych częściach drzwi sprawdzając czy wyczuwalna jest gładkość lub chropowatość lakieru. W tym drugim przypadku należy ponownie użyć tar removera lub glinki clay bar/clay towel. Glinka, czyli masa plastyczna, którą ugniatamy i przesuwamy po mokrym lakierze, ściąga przyklejoną smołę; jest agresywniejsza i zbiera więcej niż tar remover. Podczas glinkowania należy zwrócić szczególną uwagę na czystość lakieru i poślizg. Cały proces rozłożony na czynniki pierwsze będzie opisany w oddzielnym artykule.


Deironizacja samochodu podczas generalnego mycia

Po usunięciu smoły z auta przystępujemy do procesu deironizacji, czyli nieinwazyjnego usuwania osadu metalicznego z powierzchni karoserii. Deironizery to są produkty, które z uwagi na swój unikatowy skład rozpuszczają osad metaliczny, lotną rdzę nie uszkadzając przy tym lakieru. Podczas tego procesu spryskujemy karoserię deironizerem bezpośrednio z pojemnika z atomizerem i pozostawiamy na kilka minut. Działanie deironizerów jest widoczne gołym okiem - rozpuszczając brud charakterystycznie zabarwiają się na czerwony/bordowy kolor. Po upływie kilku minut spłukujemy całość wodą pod wysokim ciśnieniem.


Czyszczenie zakamarków karoserii

Kolejnym, bardzo istotnym etapem jeśli chodzi o profesjonalne mycie samochodu, jest dokładne wymycie wszystkich zakamarków w karoserii. Chodzi tu także o elementy takie jak uszczelki czy emblematy. Jak wyczyścić zakamarki karoserii podczas generalnego mycia samochodu? Możemy zrobić to na dwa sposoby. Po pierwsze: za pomocą aktywnej piany (tak jak w przypadku mycia wstępnego karoserii) lub drugim sposobem - wykorzystując produkt typu APC (all purpose cleaner). Wystarczy rozprowadzić preparat na wybranym elemencie, a następnie ostrożnie wyczyścić całość delikatnym pędzelkiem.


Wymycie pozostałości specjalistycznych produktów użytych podczas generalnego mycia

Wypłukanie specjalistycznych produktów klasycznym myciem wykonujemy podobnie jak samo mycie wstępne karoserii, czyli techniką na dwa wiadra (woda i szampon w jednym wiadrze, woda w drugim). Jeśli zauważymy na lakierze tzw. water spoty (plamy po wcześniejszym, zaschniętym osadzie mineralnym), które nie zeszły podczas standardowego mycia, na tym etapie możemy zastosować tzw. kwaśny szampon lub szampon klasyczny z dodatkiem środka kwasowego. Wszystko po to, aby obniżyć pH, ponieważ produkty kwasowe rozpuszczają osad mineralny. W przypadku mocnego i starego osadu nalezy użyć dedykowanego produktu: water spot removera. Wypłukanie pozostałości produktów po profesjonalnym myciu ręcznym samochodu wykonujemy za pomocą rękawicy z mikrofibry, naturalnej wełny lub delikatnej gąbki. Ten etap rozpoczynamy od dachu, płucząc od góry do dołu. Należy skupić się na wypłukaniu resztek szamponu ze wszystkich zakamarków. Podobnie jak w przypadku pozostałych etapów profesjonalnego mycia samochodu sięgamy po szlauch lub myjkę ciśnieniową i spłukujemy pozostałości szamponu wodą. Dokładnie wypłukanie pozostałości specjalistycznych produktów klasycznym myciem jest bardzo ważne, ponieważ pozostawienie środka charakterystycznego dla danego procesu może zmniejszyć skuteczność działania kolejnego produktu.


Profesjonalne czyszczenie felg w samochodzie

Po umyciu auta i dokładnym opłukaniu przystępujemy do generalnego czyszczenia felg. Również w tym przypadku nieco rozszerzamy zakres wykonywanych podczas klasycznego mycia samochodu czynności. Do profesjonalnego czyszczenia felg możemy użyć dedykowanego preparatu o podwyższonej agresywności, którym jest tzw. wheel cleaner. Do mycia felg potrzebna nam będzie także szczotka do felg, pędzel do felg lub wygodna, delikatna rękawica z mikrofibry. Mycie felg rozpoczynamy od nałożenia aktywnej piany, którą po kilku minutach spłukujemy. Nanosimy na felgę wheel cleaner i po chwili wypracowujemy szczotką lub rękawicą i spłukujemy woda pod ciśnieniem. Następnie używamy tar removera, który ma za zadanie rozpuścić kropki smoły . Kolejnym krokiem jest zastosowanie deironizera tzw. iron removera w celu rozpuszczenia osadu z klocków hamulcowych oraz lotnej rdzy i płukanie ostateczne.


Osuszanie samochodu po generalnym myciu

Bardzo ważnym etapem, podobnie jak w przypadku klasycznego ręcznego mycia samochodu, jest jego dokładne osuszenie karoserii. Osuszanie karoserii po generalnym myciu przeprowadzamy tak samo jak w przypadku klasycznego mycia, z pomocą quick detailera oraz ręcznika z mikrofibry. Jeśli wykonamy je niedokładnie, istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się water spotów, czyli trudnych do usunięcia plam z osadu mineralnego. Jeśli do płukania auta używamy wody z kranu, która najczęściej jest zanieczyszczona i twarda, ryzyko powstania water spotów jest bardzo wysokie, a usunięcie powstałych plam wymaga użycia specjalistycznych środków.


Zabezpieczenie samochodu po generalnym myciu

Odpowiednie zabezpieczenie samochodu po myciu wydłuża efekt ręcznego mycia i zabezpiecza go na dłużej przed kolejnymi zabrudzeniami czy mikrouszkodzeniami. Przy tej czynności musimy odpowiednią ilość czasu poświęcić na zabezpieczenie opon, uszczelek czy tworzyw sztucznych - to bardzo ważne. Musimy jednak pamiętać, że zastosowanie odpowiednich preparatów, takich jak woski czy specjalne powłoki sprawia, że możemy dłużej cieszyć się pięknym i zadbanym samochodem. Nie sposób w jednym akapicie wymienić i opisać wszystkie sposoby na to jak zabezpieczyć samochód po myciu, opiszemy to w oddzielnych tematach. Wszystko dlatego, że ilość dostępnych do tego celu produktów jest naprawdę duża. Profesjonalne mycie samochodu jest bardzo ważne, gdyż pomaga nam właściwie zadbać o nasz samochód, a także lepiej go zabezpieczyć przed kolejnymi zabrudzeniami i mikrouszkodzeniami. Należy jednak pamiętać, że aby dokładne mycie auta było jak najbardziej efektywne, należy je wykonywać minimum dwa razy w roku.