Jak dbać o miękki dach kabrioletu? Mycie dachu kabrioletu

Zanim przejdziemy do właściwej części artykułu warto zaznaczyć, że kabriolety dzielą się na dwie grupy: kabriolety z miękkim dachem oraz kabriolety ze sztywnym dachem. Dzisiejszy wpis poświęcony jest pielęgnacji kabrioletów z miękkim dachem, tzw. soft top, ponieważ pielęgnacja kabrioletów ze sztywnym dachem przebiega właściwie dokładnie tak samo jak w przypadku zwykłego samochodu. Zajrzyj tutaj aby dowiedzieć się np. jak umyć samochodów krok po kroku
Kabriolety z miękkim dachem w lecie - wady

Kabriolety z miękkim dachem użytkowane są głównie w lecie. To właśnie przy takiej pogodzie możemy pozwolić sobie na odsłonięcie dachu w kabriolecie, ciesząc się tzw. wiatrem we włosach. W przypadku niskich temperatur przejażdżka nie jest już tak przyjemna - szczególnie przy większej prędkości, jest nam po prostu zimno.

Kabriolet z miękki dachem w lecie sprawdza się doskonale, jednak również niesie za sobą wiele zagrożeń, które wpływają na użytkowanie samochodu negatywnie.

Po pierwsze - kabriolet z miękkim dachem niesie za sobą konieczność częstego składania i rozkładania dachu. Może to spowodować pęknięcie na załamaniach szczególnie, jeśli dach w wyniku zaniedbania konserwacji zrobi się sztywny.

Kolejną problematyczną kwestią podczas użytkowania kabrioletu z miękkim dachem w lecie jest działanie słońca , a w konsekwencji negatywny wpływ promieniowania UV na kolor dachu. Długotrwałe narażanie auta na szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe powoduje bowiem blaknięcie koloru.

Niezwykle ważna - także w trakcie wiosny czy jesieni - jest odpowiednia impregnacja kabrioletu z miękkim dachem. Brak odpowiedniej impregnacji powoduje, że samochód nie jest odporny na opady atmosferyczne - w postaci np. deszczu, powodujące nieestetyczne zacieki. Co więcej, w wyniku częstego mycia auta i kontaktu z chemią niezaimpregnowany dach może ulec uszkodzeniu.


Kabriolet z miękkim dachem - rodzaje

Wyróżnia się dwa rodzaje miękkich dachów w kabriolecie. W zależności jaki dach posiadamy w swoim kabriolecie, należy stosować inne, dedykowane im środki, i nieco inaczej podejść do ich mycia.

Dach winylowy w kabriolecie jest wykonany z winylu lub mieszanki innych tworzyw sztucznych, dlatego jest dość odporny na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku cotygodniowego, standardowego mycia musimy użyć zwykłego szamponu detailingowego oraz miękkiej szczotki . Co ważne, należy upewnić się, że wybrany szampon nie zawiera wosków - mogłoby to doprowadzić do nieestetycznych śladów i zacieków.

Dach materiałowy w kabriolecie
wymaga dużo większej ostrożności w trakcie pielęgnacji, ponieważ jest wykonany z innego rodzaju materiałów. Musimy czyścić go delikatnie wykorzystując specjalny szampon do dachów materiałowych i miękką szczotkę . Musimy zbierać nią zabrudzenia starając się jednocześnie nie wcierać ich w materiał. Po spłukaniu dachu nie zamykajmy go, póki nie wyschnie.

Jak dbać o dach kabrioletu?

Pielęgnacja dachu kabrioletu składa się z kilku etapów, z których każdy jest niezwykle istotny, dlatego nie powinniśmy niczego pominąć.

Na etapy właściwej pielęgnacji dachu kabrioletu składają się:

  • odkurzenie dachu kabrioletu,
  • spłukanie dachu wodą pod wysokim ciśnieniem,
  • spryskanie dachu kabrioletu środkiem do mycia konkretnego dachu tekstylnego lub winylowego,
  • wyszczotkowanie dachu kabrioletu odpowiednią szczotką,
  • dokładnie wypłukiwanie dachu wodą pod ciśnieniem z brudu oraz resztek chemii,
  • osuszenie dachu i wydmuchanie wody z zakamarków, pozostawienie samochodu do pełnego wyschnięcia dachu,
  • ewentualne barwienie,
  • impregnacja dachu kabrioletu.

Ważnym też jest aby pamiętać o przewadze ręcznego mycia dachu kabrioletu nad myjnią automatyczną. Szczotki znajdujące się na automatycznych myjniach mogą poszarpać materiał dachu, co więcej - na ryzyko narażony jest także mechanizm zamykania dachu.

Zanim rozpoczniemy czyszczenie dachu kabrioletu , należy ustawić samochód w cieniu. Choć wówczas dach kabrioletu będzie schnąć dłużej, to jednak odbędzie się to bardziej równomiernie.


Produkty dedykowane do pielęgnacji dachów cabrio:
Mycie dachu kabrioletu

Aby przeprowadzić gruntowne mycie dachu kabrioletu będą nam potrzebne:


Mycie miękkiego dachu kabrioletu
rozpoczynamy od jego dokładnego odkurzenia. Znajdująca się tam warstwa kurzu może bowiem skutecznie utrudnić nie tylko sam proces czyszczenia dachu kabrioletu, ale również zostać głębiej wszorowana w powierzchnię dachu. Aby odpowiednio odkurzyć dach kabrioletu należy dokładnie przeczesać całą powierzchnię miękką szczotką, wykonaną np. z końskiego włosia.

W kolejnym kroku wykonujemy spłukanie dachu kabrioletu wodą pod ciśnieniem . Należy jednak pilnować aby strumień nie był zbyt silny - możemy zrobić to ręcznie lub użyć myjki ciśnieniowej ustawiając niższe ciśnienie, pamiętając aby dysza lancy nie była zbyt blisko materiału.

Właściwe mycie dachu kabrioletu rozpoczynamy od aplikacji odpowiedniego preparatu czyszczącego, np. cabrio cleaner, Specyfik powinien posiadać sprawdzony, bezpieczny skład, charakteryzujący się brakiem rozpuszczalników, silikonów ani pochodnych ropy naftowej.

Preparat aplikujemy za pomocą szczotki z miękkim włosiem . Wcieramy produkt w materiał dachu kabrioletu na całej powierzchni. Należy pamiętać, że szczotkujemy zawsze z włosiem tak, aby materiał się nie zmechacił.

Dach kabrioletu należy następnie obficie spłukać wodą - ręcznie lub za pomocą myjki ciśnieniowej - a następnie wycierać okrężnymi ruchami ręcznikiem z mikrofibry. Umyty i osuszony dach kabrioletu należy pozostawić do wyschnięcia - trwa to zazwyczaj około 24 godzin. W tym czasie nie należy składać dachu. Pozostałe drobiny zanieczyszczeń - jeśli takowe zauważymy - możemy następnie usunąć zwykłym wałkiem do ubrań.Sprawdź najskuteczniejsze produkty do kabrioletów:

Barwienie dachu kabrioletu

Barwienie dachu kabrioletu wykonujemy w przypadku dachów, które mocno straciły kolor (wyblakły). Zanim jednak przystąpimy do właściwego barwienia dachu kabrioletu należy odpowiednio zabezpieczyć pojazd. Możemy użyć do tego celu folii malarskiej - należy przykryć nią całe auto, a następnie wyciąć otwór na dach. Łączenie należy zabezpieczyć taśmą.

Barwienie miękkiego dachu kabrioletu wykonujemy wykorzystując do tego celu specjalny preparat - BARWNIK/TONER. Produkt występuje najczęściej w butelce z atomizerem, co czyni jego aplikację niezwykle wygodną. Wystarczy spryskać część dachu, a następnie szczotką lub bezpośrednio dłonią w rękawiczce wetrzeć barwnik w strukturę dachu, aby włókna materiału możliwie jak najlepiej przyjęły barwnik. Po skończeniu całego dachu spryskujemy go raz jeszcze lekką mgiełką, ale już bez wcierania - dzięki temu uzyskamy równomierny kolor. Dach pozostawiamy następnie do pełnego wyschnięcia na co najmniej kilka godzin.Najtrwalsze barwniki i regeneratory kolorów do tekstylnych dachów kabrio:
Impregnacja dachu kabrioletu

Niezależnie od tego czy wykonywaliśmy barwienie dachu kabrioletu czy też nie, przed przystąpieniem do kolejnego etapu, którym jest impregnacja dachu kabrioletu, również należy zabezpieczyć samochód np. folią malarską. Jeśli pomimo zabezpieczenia impregnat zabrudzi lakier, należy od razu zmyć preparat, a następnie wytrzeć go suchą mikrofibrą.

Aby zaimpregnować miękki dach kabrioletu należy zaopatrzyć się w specjalny impregnat do dachu kabrioletu (dobierany indywidualnie do rodzaju dachu - materiałowego lub winylowego). W przypadku kabrioletu z dachem winylowym należy obficie spryskać mikrofibrę lub aplikator impregnatem, a następnie nanieść go równomiernie na dach i pozostawić do wyschnięcia. Jeśli zaś chodzi o kabriolet z dachem materiałowym spryskujemy materiał dachu bezpośrednio. Następnie wcieramy za pomocą szczotki z miękkim włosiem lub dłoni, preparat w włókna materiału. Po wstępnym wyschnięciu (po upływie 1-2 godzin) raz jeszcze spryskujemy całość delikatną mgiełką. Całość pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin.

Impregnat możemy aplikować także za pomocą specjalnego pistoletu lakierniczego.

Właściwa impregnacja dachu kabrioletu
jest niezwykle ważna, ponieważ pomoże nam utrzymać efekt mycia, a jednocześnie zabezpieczy dach przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a w konsekwencji utratą koloru. Co więcej, impregnacja dachu kabrioletu pomaga ochronić materiał przed wilgocią - staje się on hydrofobowy, dzięki czemu powoduje szybki zrzut wody z powierzchni dachu. Materiał dachu kabrioletu jest również dłużej elastyczny, a w miejscach załamań nie powinniśmy wówczas obserwować charakterystycznych dla zaniedbanego dachu kabrioletu pęknięć.
Pielęgnacja szyby dachu kabrioletu

Należy pamiętać, że odpowiednia pielęgnacja dachu kabrioletu będzie skuteczna pod warunkiem, że będzie wykonywana systematycznie, skrupulatnie i kompleksowo. Na tyle dachu kabrioletu znajduje się szybka, którą także należy obserwować i o którą warto zadbać. Jeśli pojawią się na niej jakiekolwiek zarysowania, zmatowienia czy utlenienia od słońca, należy również ją oczyścić. Pielęgnacja szyby dachu kabrioletu odbywa się z użyciem dedykowanego produktu, którym jest np. pasta do przezroczystych tworzyw sztucznych . Wyczyszczoną szybkę należy zabezpieczyć wykorzystując dedykowane woski syntetyczne lub powłoki ceramiczne .Wiedząc jak dbać o miękki dach kabrioletu możesz liczyć na pełną funkcjonalność i doskonały stan dachu w trakcie jego użytkowania. Zadbaj o dach swojego kabrio i ciesz się efektownym, zadbanym i czystym samochodem w pełni sezonu, i poza nim!