Mycie podsufitki w samochodzie. Jak myć tapicerkę na drzwiach?

Jak umyć podsufitkę w samochodzie? To proste! Aby umyć tapicerkę na drzwiach oraz podsufitkę w samochodzie wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie produkty do bonetowania a także zapoznać się z terminem bonetowanie.

Mycie auta i karoserii to jedno, ale zadbanie o czyste wnętrze samochodu jest równie ważne. Zaopatrzeni w odpowiednie produkty do bonetowania , odkurzacz i mikrofibrę możemy samodzielnie wyczyścić podsufitkę i tapicerkę na drzwiach samochodowych, a tym samym cieszyć się pięknym i zadbanym wnętrzem naszego auta.

Jak przygotować się do mycia podsufitki?

Zanim przystąpisz do mycia podsufitki musisz zapoznać się z kilkoma najważniejszymi zasadami dotyczącymi tego rodzaju czynności. Mycie podsufitki w samochodzie powinno odbywać się z użyciem odpowiednich, najwyższej jakości produktów. Wszystko dlatego, że tapicerka na podsufitce i na drzwiach to jest materiał przyklejony na cienkiej warstwie pianki. Niewłaściwe produkty bądź przemoczenie (spowodowane użyciem zbyt dużej ilości wody) tapicerki będzie skutkowało odklejeniem materiału. Z tego samego powodu nie powinniśmy korzystać z chemicznego prania delikatnej tapicerki na suficie i drzwiach samochodu.

Zanim przystąpimy do właściwego mycia podsufitki i tapicerki na drzwiach w samochodzie, powinniśmy dokładnie odkurzyć ten element wnętrza samochodu.
Odkurzanie podsufitki i tapicerki na drzwiach

Przed przystąpieniem do mycia podsufitki dokładnie szczotkujemy i odkurzamy tapicerkę na suficie oraz na drzwiach. Precyzyjne odkurzenie podsufitki i tapicerki na drzwiach pozwoli na usunięcie kurzu oraz innych luźnych zabrudzeń. Regularne odkurzanie tego elementu to także większa szansa na uniknięcie poważniejszych zabrudzeń. Przy czyszczeniu podsufitki oraz tapicerki na drzwiach samochodu nie powinniśmy pomijać etapu odkurzania, gdyż po spryskaniu nieodkurzonej podsufitki płynem czyszczącym zalegający w tkaninie kurz może przerodzić się w brudną, trudną do usunięcia maź. Do odkurzania podsufitki rekomendujemy użycie ssawki z miękkim włosiem, aby nie rozetrzeć zabrudzeń oraz nie zmechacić materiału.

Warto pamiętać, że odkurzanie podsufitki w samochodzie w pewnym sensie bardziej przypomina gimnastykę niż sprzątanie. Dzieje się tak, ponieważ dotarcie do każdej powierzchni oraz wyczyszczenie wszystkich elementów jest nie lada wyzwaniem - nie nadają się do tego dostępne na myjniach samochodowych odkurzacze, ponieważ długość ich kabla jest ograniczona. Świetną alternatywą jest zwykły odkurzacz domowy (pod warunkiem, że użyjemy odpowiedniej końcówki).

Co to jest bonetowanie tapicerki?

Bonetowanie tapicerki to jest proces ręcznego czyszczenia tapicerki przy użyciu specjalistycznych preparatów oraz ściereczek z mikrofibry. Metoda bonetowania stanowi swego rodzaju alternatywę w przypadku braku profesjonalnego odkurzacza piorącego, a w niektórych przypadkach - jak np. przy myciu podsufitki w samochodzie - stanowi najlepszy i najbezpieczniejszy sposób czyszczenia.

Największą zaletą bonetowania jest delikatność procesu, która jest w pełni bezpieczna i nie niesie ryzyka uszkodzenia bądź odklejenia tapicerki. Ponadto, bonetowanie nie jest opatrzone żadnymi wymaganiami sprzętowymi, a także niesie możliwość prania trudno dostępnych elementów, do których ciężko byłoby dostać końcówką odkurzacza.
Bonetowanie podsufitki i tapicerki na drzwiach samochodowych

Jak już wspomnieliśmy, chemiczne pranie tapicerki na suficie i drzwiach samochodu bądź użycie niewłaściwych produktów może prowadzić do uszkodzenia materiału lub rozpuszczenia kleju. Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o mycie podsufitki i tapicerki na drzwiach jest tzw. bonetowanie.

Na tym etapie mycia podsufitki i tapicerki na drzwiach potrzebujemy:


Właściwe mycie podsufitki samochodowej
rozpoczynamy od aplikacji preparatu do bonetowania, którego działanie opiera się na
zasadzie kapsułkowania - podczas czyszczenia cząstki brudu są zamykane w mikro kapsułkach. Jeśli korzystamy z gotowego produktu do bonetowania po raz pierwszy, warto wykonać próbę w mniej widocznym miejscu i sprawdzić czy środek nie odbarwia materiału. Wybranie odpowiedniego preparatu do bonetowania - np. w naszym sklepie internetowym - nie zagraża tapicerce, gdyż są to w pełni bezpieczne środki pochodzące od najlepszych producentów.

Jeśli zdecydowaliśmy się na gotowy produkt do bonetowania możemy od razu przystąpić do aplikacji. W przypadku zakupu produktu wymagającego rozcieńczenia należy przygotować roztwór roboczy z ciepłą wodą.

Podsufitkę czyści się od tyłu do przodu. Nanosimy produkt do bonetowania na mikrofibrę - można rozprowadzić go bezpośrednio na materiał za pomocą końcówki spieniającej - a następnie czekamy minutę lub dwie aby produkt się wchłonął. Tylko wówczas może w pełni uwolnić swoje zdolności rozpuszczania brudu. Następnie zaczynamy od czyszczenia materiału tapicerki w prostych liniach, od tyłu do przodu, ale w kilka stron. Taki sposób czyszczenia pozwala nam na usunięcie jak największej ilości zanieczyszczeń

Warto pamiętać, aby w trakcie bonetowania często zmieniać strony mikrofibry i nie dopuszczać do przemoczenia materiału - znacznie lepiej jeszcze raz wyczyścić materiał po wyschnięciu.

Należy pamiętać, aby podczas bonetowania nie używać zbyt dużej ilości siły - możemy w ten sposób uszkodzić delikatny materiał tapicerki, a nawet zerwać go. Po wypracowaniu produktu pozostawiamy powstałą pianę do wyschnięcia.
Ponowne odkurzenie podsufitki i tapicerki na drzwiach samochodu

Po zakończonym bonetowaniu i całkowitym wyschnięciu powstałej piany, należy ponownie odkurzyć materiał tapicerki. Bonetowanie zamyka cząstki brudu w mikro kapsułkach, które następnie pozostają na powierzchni tapicerki, dlatego - w celu usunięcia tych zanieczyszczeń - tak istotnym jest ponowne odkurzenie materiału. Dzięki temu pozbędziemy się ewentualnych zabrudzeń powstałych w wyniku bonetowania, a ponadto pięknie wykończymy cały efekt czyszczenia podsufitki i tapicerki.

Mycie podsufitki i tapicerki na drzwiach samochodu jest nieco czasochłonne i wymaga użycia specjalistycznych środków, jednak zdecydowanie warto nieco się poświęcić. Efekt uzyskany dzięki bonetowaniu pozwala nam cieszyć się piękną tapicerką, bez plam i nieestetycznych zabrudzeń. W artykule Mycie i pielęgnacja kokpitu oraz Czyszczenie skóry w samochodzie dowiesz się więcej o pielęgnacji pozostałych elementów znajdujących się w środku auta, dzięki czemu dopełnisz efekt zadbanego i czystego wnętrza Twojego samochodu.