Jak czyścić skórę w samochodzie? Czyszczenie skóry w aucie - poradnik

Czyszczenie skóry w samochodzie to proces wymagający odrobiny przygotowania i zaangażowania. Pielęgnacja skóry w aucie jest bardzo ważna. Skorzystaj z naszego poradnika i dowiedz jak czyścić skórę w samochodzie.

Skóra w samochodzie to produkt naturalny, wysokiej jakości, dlatego też wymaga odpowiedniej pielęgnacji, z użyciem dedykowanych kosmetyków samochodowych. Czyszczenie skóry w samochodzie może być łatwe jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy i zaopatrzymy we właściwe preparaty. Na kompleksowe dbanie o skórę w samochodzie składa się zarówno codzienna pielęgnacja skóry samochodowej , jak i ,
profesjonalne wieloetapowe czyszczenie skóry w aucie.

Rodzaje skóry samochodowej

Jeśli chodzi o rodzaje skóry samochodowej, ponad 90% poszyć skórzanych w aucie to skóry gładkie powierzchniowo zamknięte Pozostałe kilka procent to najczęściej nieco inaczej zachowujące się skóry anilinowe otwarte lub skóry semi anilinowe.

Jak rozpoznać rodzaj skóry samochodowej? Wystarczy sprawdzić jak skóra zachowuje się w kontakcie z wodą. Jeśli umieszczona na testowym fragmencie obicia kropla wchłania się błyskawicznie oznacza to, że mamy do czynienia ze skórą anilinową otwartą. Ten rodzaj skóry nie posiada wykończenia, dlatego łatwo przyjmuje wodę i wymaga zastosowania specjalistycznych, dedykowanych preparatów. W przypadku chłonięcia wody, jednak z opóźnieniem, mamy do czynienia ze skórą semi anilinową, która posiada lekkie wykończenie, dlatego woda wchłania się dużo wolniej niż w przypadku skóry anilinowej.

W przypadku klasycznej skóry gładkiej powierzchniowo zamkniętej woda nie wchłania się w ogóle.

Codzienna pielęgnacja skóry w samochodzie

Codzienna pielęgnacja skóry samochodowejjest bardzo ważna. Po pierwsze pomaga nam utrzymać trwały efekt profesjonalnego czyszczenia skóry w aucie, które wykonujemy raz na kilka miesięcy. Ponadto, zapobiegamy zabrudzeniom i szybszemu zniszczeniu skóry w samochodzie; jest ona także bardziej zadbana.

Do codziennej pielęgnacji skóry w aucie potrzebny nam będzie:

Bardzo ważnym jest, aby wnętrze samochodu było dokładnie odkurzone zanim przystąpimy do pielęgnacji skóry w aucie. W przeciwnym wypadku nie tylko osłabiamy efekt czyszczenia skóry, ale również możemy uszkodzić delikatne elementy np. wcierając drobne śmieci i elementy w czyszczoną powierzchnię.

Cały proces polega na rozprowadzeniu za pomocą kilku psiknięć preparatu 2w1 bezpośrednio na skórę lub mikrofibrę, a następnie przetarciu ściereczką spryskanej powierzchni. Składniki czyszczącezbierają lekkie zabrudzenia z powierzchni skóry, a składniki odżywiające działają zarówno wnikając w głąb skóry, jak i pracując na powierzchni skóry zabezpieczając ją przez zabrudzeniami oraz szkodliwym działaniem promieniowania UV.

Wieloetapowe profesjonalne czyszczenie skóry w samochodzie

Profesjonalne czyszczenie skóry w samochodzie powinno być przeprowadzone raz na kilka miesięcy. Dzięki temu jesteśmy w stanie odpowiednio wyczyścić, ale przede wszystkim zabezpieczyć i zakonserwować skórę w naszym aucie.

Aby przeprowadzić wieloetapowe, profesjonalne czyszczenie skóry samochodowej potrzebujemy kilku akcesoriów:

  • Leather cleaner czyli dedykowany środek do czyszczenia. Wysokiej jakości preparat odtłuszcza i nie wysusza powierzchni skóry, skutecznie usuwa zabrudzenia i posiada naturalne składniki czyszczące w składzie. Ponadto, nie pozostawia wrażenia tłustości i umożliwia nieprzerwaną pracę na skórzanej powierzchni bez przemaczania.
  • Leather conditioner lub Leather coat - preparat do konserwacji i zabezpieczenia skóry w aucie, którego głównym zadaniem jest zapobieganie pękaniu skóry oraz jej wysychaniu. Leather conditioner przede wszystkim odżywia i przyciemnia skórę, nadaje jej miękkość, nie nabłyszczając jej, często pozostawia na pielęgnowanej powierzchni delikatny zapach skóry.
  • szczotka ,
  • mikrofibra ,
  • aplikator z mikrofibry. .

Profesjonalne czyszczenie skóry w samochodzie należy zacząć od bardzo dokładnego odkurzenia wnętrza auta. To bardzo ważne, gdyż - jak wspominaliśmy wcześniej - śmieci wtarte w skórę utrudniają, a nawet powodują mikrouszkodzenia na powierzchni skóry.

W przypadku problemów z wyciągnięciem najdrobniejszych śmieci i drobinek z zakamarków odkurzaczem, doskonałym rozwiązaniem będzie wydmuchanie ich kompresorem za pomocą pistoletu z wąską dyszą.

Następnie przystępujemy do właściwego czyszczenia. Zaczynamy od zaaplikowania produktu o nazwie Leather Cleaner bezpośrednio na skórę lub na szczotkę. W zależności od butelki, Cleaner może być rozprowadzany za pomocą spryskiwacza (sprayu) lub piany (poprzez końcówkę pianującą). Wystarczy więc umieścić kilka dawek preparatu na powierzchni skóry, a po chwili delikatnie szczotkować czyszczoną powierzchnię. Po rozprowadzeniu produktu za pomocą szczotki, zbieramy brud oraz resztki Cleanera ściereczką z mikrofibry. W razie potrzeby, ten etap czyszczenia należy powtórzyć.

Po wyczyszczeniu całej skóry, należy pozostawić ją na 1-2 godziny do całkowitego odparowania resztek Cleanera, a następnie zabieramy się za jej odżywienie i zabezpieczenie.

Odżywkę/Leather Conditioner najlepiej aplikować za pomocą aplikatora z mikrofibry. Nakładamy niewielką ilość preparatu na aplikator (1-2 większe krople) i wcieramy ją w powierzchnię skóry. Czekamy chwilę i - jeśli zauważalny jest nadmiar produktu - ponownie zbieramy go przy użyciu mikrofibry
Zabezpieczenie skóry samochodowej - powłoki ochronne Leather Coat

Kolejnym etapem profesjonalnego czyszczenia skóry jest właściwe zabezpieczenie jej przed kolejnymi zabrudzeniami i wzmocnienie efektu umytej skóry. Najnowszym sposobem zabezpieczenia skóry samochodowej jest jest zastosowanie preparatu o nazwie Leather Coat , czyli nowoczesny impregnat do tapicerek skórzanych, bazujący na SiO2. Leather Coat ma za zadanie skuteczną ochronę tapicerki przed zabrudzeniami, wycieraniem, wodą, promieniowaniem UV i przebarwieniami.

Zastosowanie Leather Coat nie zmienia odczuć związanych z eksploatacją tapicerki - skóra nadal jest miękka i miła w dotyku. Preparat posiada także właściwości hydrofobowe, dzięki czemu z łatwością możemy zebrać z powierzchni skóry rozlane płyny bez obawy o uszkodzenie tapicerki.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry w samochodzie - skład i działanie

Do pielęgnacji skóry samochodowej stosuje się zarówno produkty zawierające składniki syntetyczne, jak i te o naturalnym składzie. Rekomendujemy użycie produktów o naturalnym składzie, ponieważ sama skóra jest naturalna i delikatna, wymaga więc użycia równie delikatnych preparatów, których skład bazuje na olejkach i woskach.

W przypadku ciemnej skóry zdecydowanie polecamy podstawowe produkty o naturalnym składzie, wyjątek stanowi jasna tapicerka, która nierzadko wymaga użycia specjalistycznych preparatów o syntetycznym składzie, a konkretnie właśnie Leather Coat

Teraźniejsze skóry to niższa jakość w porównaniu do skór stosowanych w samochodach dawniej, a także mniejsza odporność. W przypadku jasnych skór dużym problemem są odbarwienia pojawiające się w wyniku transferu barwnika np. z ciemnych jeansów. Właściwe zabezpieczenie skóry samochodowej za pomocą Leather Coat zapobiega wniknięciu barwnika w tapicerkę, dzięki czemu nie musimy martwić się o kłopoty z wyczyszczeniem odbarwienia, a w efekcie konieczność renowacji i ponownego barwienia skóry. Powłoki do skóry Leather Coat po aplikacji tworzą na powierzchni skóry warstwę zabezpieczającą, która tworzy silną barierę przed uszkodzeniem warstwy farby na skórze.

Na takiej powłoce nie dojdzie więc do transferu mocnego brudu lub barwnika i ten barwnik zostanie na powierzchni tapicerki, dlatego bez problemu jesteśmy w stanie zmyć go za pomocą odpowiedniego Cleanera.

Jak widać, odpowiednia pielęgnacja skóry w samochodzie jest bardzo ważna, zarówno w kontekście codziennej profilaktyki, jak i systematycznego, wieloetapowego czyszczenia. Warto wyposażyć się w odpowiednie kosmetyki do czyszczenia tapicerki w samochodzie i cieszyć piękną, zadbaną i czystą skórą, co nie tylko tworzy efektowną estetyczną całość, ale i podnosi komfort użytkowania samochodu.