Na czym polega mycie bez spłukiwania? Metoda no rinse wash

Mycie samochodu bez spłukiwania to jest świetny sposób na umycia auta dla osób mieszkających w blokach, które mają ograniczony dostęp do wody lub w okresie zimowym. Dzięki specjalistycznym środkom możemy skutecznie wyczyścić nasz samochód bez konieczności użycia dużej ilości wody - takie mycie samochodu jest nie tylko efektywne, ale i bardziej ekonomiczne oraz korzystne dla środowiska.


Co to jest mycie bez spłukiwania?

Mycie bez spłukiwania to jest określenie procesu, który polega na czyszczeniu samochodu z użyciem małej ilości wody - średnio na jedno auto zużywamy 4 litry wody. Aby umyć samochód potrzebujemy specjalnego szamponu, gąbki lub rękawicy z mikrofibry oraz ręcznika z mikrofibry, który będzie niezbędny do zebrania pracującego preparatu. Takie mycie dedykowane jest wszystkim właścicielom samochodów oraz osobom mieszkającym w bloku, które mają ograniczony dostęp do wody. Mycie bez spłukiwania to metoda niezwykle popularna za granicą, dlatego często możemy spotkać się także z określeniem no rinse wash oraz rinseless wash .Mycie samochodu bez spłukiwania - dla kogo?

Mycie samochodu bez spłukiwania może wykonywać każdy kierowca, niezależnie od warunków czy preferencji. Jednak, ta metoda czyszczenia auta jest dedykowana osobom, które:

  • nie mają dostępu do bieżącej wody,
  • muszą umyć samochód w miejscu, gdzie nie można lać dużo wody,
  • chcą umyć samochód w trakcie zimy,
  • których auto nie jest bardzo brudne; jeżeli bowiem jest pokryte grubą warstwą brudu należy opłukać auto wodą pod wysokim ciśnieniem przed rozpoczęciem mycia bez spłukiwania,
  • cenią sobie ekologię i nie chcą marnować zbyt dużej ilości wody,
  • mają dostęp tylko do bardzo "twardej" wody - szampony do mycia bez spłukiwania zawierają dodatki zmiękczające wodę. Ponadto, panel osuszamy mikrofibrą od razu, dlatego nie ma możliwości, że szampon wyschnie sam i zostawi na karoserii plamy lub zacieki.


Co jest potrzebne do mycia auta bez spłukiwania?Przede wszystkim, aby umyć samochód bez spłukiwania nie potrzebujemy wody do płukania - jedynie do rozrobienia szamponu. Cała procedura opiera się na wykorzystaniu specjalnych preparatów i akcesoriów, które znajdziemy w dobrym sklepie z kosmetykami do pielęgnacji samochodu - takim jak ShowCarShine . Potrzebne więc będą:
Jak umyć auto bez spłukiwania?

Zanim przystąpimy do mycia samochodu warto dobrze mu się przyjrzeć, aby oszacować czy samochód jest bardzo brudny. Jeśli bowiem warstwa brudu jest naprawdę duża, musimy najpierw opłukać samochód wodą pod wysokim ciśnieniem (samą lub zmieszanej z preparatem takim jak pre wash lub aktywna piana).

  1. Mycie bez spłukiwania rozpoczynamy od rozrobienia szamponu w wiadrze z wodą. Każdy producent podaje odpowiednie proporcje na opakowaniu - najczęściej jest to 15 ml szamponu na 4L wody.
  2. Następnie zanurzamy gąbkę, rękawicę lub mikrofibrę w wiadrze, aby nabrać odpowiednią ilość preparatu. Pamiętajmy, że gąbka bądź rękawica powinna być mokra, a jednocześnie delikatnie wyciśnięta tak, aby nie ściekał z niej produkt.
  3. Myjemy po jednym elemencie samochodu - zaczynamy od miejsc najczystszych. Samochód myjemy bardzo delikatnie, bez docisku. Przed każdym nabraniem szamponu należy dobrze wyczyścić rękawicę/gąbkę w wiadrze poprzez pocieranie grit guarda (separatora).
  4. Każdorazowo po umyciu jednego elementu od razu przechodzimy do jego osuszenia ręcznikiem z mikrofibry. Główną wilgoć zbieramy jednym ręcznikiem, a drugim przecieramy pozostałą mgiełkę. Warto zaznaczyć, że podczas mycia auta bez samochodu myjemy każdy element auta - łącznie z szybami, listwami oraz tworzywami sztucznymi.Jak działają szampony do mycia samochodu bez spłukiwania?

Szampony do mycia auta bez spłukiwania mają w sobie dużo polimerów i działają na zasadzie kapsułkowania. Oznacza to, że drobinki brudu zamykane są w "kapsułce", która w bezpieczny sposób pozwala na zmycie ich z lakieru. Dzięki tego rodzaju polimeryzacji lakier samochodowy jest chroniony przed dalszymi zabrudzeniami. Szampony do mycia auta bez spłukiwania możemy podzielić na trzy rodzaje (podobnie jak w przypadku klasycznych szamponów do mycia auta): 1) Szampony "czyste" - nie zawierają substancji zabezpieczających. Polimery użyte są jedynie w celu "kapsułkowania" oraz poprawy lubrykacji podczas mycia. Po myciu powierzchnia karoserii czy szyb samochodowych zostaje "czysta". Oznacza to, że szampon nie pozostawia po sobie żadnych śladów, zacieków czy nieczystości. Jeżeli na lakierze zastosowany jest jakiś wosk czy powłoka, to taki szampon nie zmieni ich charakterystyki wizualnej ani hydrofobowej. 2) Szampony do mycia auta pozostawiające polimery na lakierze - tego rodzaju preparatu nie możemy traktować jako pełnowartościowego zabezpieczenia; na lakierze pozostaje jednak ledwie zauważalna warstwa zabezpieczająca. 3) Szampony zawierające krzem "Sio2" - taki szampon po umyciu pozostawia po sobie warstwę polimerów z krzemem, która daje stosunkowo trwałą ochronę lakieru - na okres od jednego do kilku myć.


Mycie bezwodne, a mycie bez spłukiwania

Mycie samochodu bez spłukiwania to jest metoda czyszczenia pojazdu, w której ograniczamy do minimum zużycie wody - używamy około wiadra wody, czyli dużo mniej niż w trakcie tradycyjnego mycia. W przypadku mycia bezwodnego całkowicie rezygnujemy z wykorzystania wody - polegamy tylko i wyłącznie na mikrofibrze oraz specjalnych preparatach. Ponieważ mycie samochodu bez spłukiwania zakłada wykorzystanie - ograniczonej ilości, ale jednak - wody, specjalnych szamponów oraz ręczników lub gąbek z mikrofibry, można stwierdzić, że ten rodzaj mycia samochodu stanowi hybrydę mycia tradycyjnego oraz bezwodnego. Mycie samochodu bez spłukiwania to łatwa i efektywna propozycja pielęgnacji auta, którą powinien przetestować każdy kierowca - sprawdź!